Artykuły tematyczne, URODA, ZDROWIE

Jak dbać o higienę jamy ustnej?

Zadbane zęby wcale nie muszą być idealnie równe. Grunt, żeby były w dobrej kondycji. O tym, dlaczego Polacy ciągle cierpią na próchnicę i nadwrażliwość zębów, a także co zrobić, byśmy wreszcie zaczęli się szeroko uśmiechać.

jak dbać o higienę jamy ustnej

Zdrowy i biały uśmiech to marzenie wielu osób. Jego sekret znają nieliczni, choć  w dużej mierze tkwi on w prawidłowej higienie jamy ustnej. Dbając o zęby, warto zastanowić się nad odpowiednią dietą, a także pomyśleć o regularnych wizytach u stomatologa.

 co zrobić zeby mieć białe zębyNiektórzy pacjenci uważają, że aby mieć piękny uśmiech wystarczy tylko myć zęby. Czy to wystarczy? Otóż nie. Bardzo ważna jest profilaktyka jamy ustnej. Pielęgnacja zębów wymaga trochę wysiłku i przestrzegania zasad higieny jamy ustnej.  Odpowiednio zadbane zęby to zęby czyste i wolne resztek pokarmowych. Zdrowe
dziąsła
są różowe i nie bolą, ani nie krwawią podczas zabiegów higienicznych. W zdrowej jamie ustnej nie ma również problemu nieświeżego oddechu.

Nieprzestrzeganie lub niewłaściwa higiena jamy ustnej skutkuje namnażaniem się bakterii, które żywią się pozostałymi cząstkami pokarmu. Bakterie te powodują zmianę kwasowości jamy ustnej co uszkadza szkliwo zębów, i przyczynia się do powstawania próchnicy. Aby uniknąć nieprzyjemnego leczenia, warto zapytać stomatologa lub higienistkę stomatologiczną o odpowiednie techniki higieny i produkty do jej stosowania.

I choć w sklepach mamy bardzo duży wybór szczoteczek i past do zębów, jednak zębom Polaków wciąż bardzo daleko do ideału. To, że kupimy dobrą szczoteczkę, pastę, nić dentystyczną, płyn do płukania ust, nie sprawi, że zęby nagle staną się zdrowe i piękne. Kluczowa jest technika mycia zębów. Najlepsza jest technika wymiatająca. Dzięki niej skutecznie usuwamy płytkę nazębną. Ważne jest, by oczyścić wszystkie powierzchnie zębów. Szczoteczkę należy ustawić pod kątem 45 stopni, skierowaną włosiem w stronę dziąsła. Powierzchnie żujące zaś czyścimy ruchem szorującym.

Podczas codziennej higieny jamy ustnej  nie wolno zapominać o nitkowaniu zębów. Nitka dotrze tam, gdzie nie sprawdzi się szczoteczka. Dzięki niej możemy dokładnie oczyścić przestrzenie międzyzębowe. Gdy nie możemy umyć zębów po jedzeniu, warto choć przepłukać usta wodą. Sprawdza się tez żucie bezcukrowej gumy.

Pamiętajmy też, że dobrze dobrana, wartościowa dieta to olbrzymie wsparcie dla zębów. Chrupmy zatem na zdrowie surową marchewkę, która wzmacnia i utrzymuje w dobrym stanie dziąsła oraz mineralizuje zęby, truskawki pomagające rozjaśnić zęby, bogate w witaminę C kiwi i grejpfruty, jabłka, oraz żółty ser, który podnosi pH w ustach, a tym samym zmniejsza ryzyko rozwoju próchnicy i zapalenia dziąseł.

 

Polub i udostępnij:

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Facebook

Get the Facebook Likebox Slider Pro for WordPress