Jak zwalczać cholesterol? Skuteczne metody.

Cholesterol, to organiczny związek chemiczny, który  odgrywa kluczową rolę w wielu procesach biochemicznych, m.in.: syntezie witaminy D3 oraz hormonów o budowie sterydowej takich jak kortyzon, progesteron, estrogeny i testosteron. Badania naukowe dowiodły, że  jego obecność w błonach komórek nerwowych mózgu ma duże znaczenie dla funkcjonowania synaps. Odgrywa on też dużą rolę w działaniu systemu immunologicznego. 

jak zwalczać cholesterol

Bez cholesterolu trudno o prawidłowe funkcjonowanie organizmu, z kolei  gdy jest go za dużo, utrudnia prawidłową pracę serca i prowadzi do jego zawału, zatem staje się prawdziwym wrogiem.

Otóż okazuje się, że istnieją jednak proste i naprawdę skuteczne metody, jak zmniejszyć cholesterol. Przede wszystkim – dieta – powinna być bogata  w błonnik, kwasy omega-3 i witaminy. Najważniejszą zasadą takiej diety obniżającej cholesterol jest zachowanie równowagi proporcji dotyczących składników odżywczych – białka, węglowodanów i tłuszczów.

Nie jest tajemnicą, że odpowiednie odżywianie zapewnia prawidłowy cholesterol, ale jeśli jadłospis jest bogaty w tłuszcz i cukier w organizmie powstaje “zły” cholesterol (frakcji LDL). Dobry cholesterol – (HDL )- zbiera i lokuje w wątrobie niebezpieczne nadwyżki tłuszczu, które ulegają  rozpadowi do kwasów żółciowych. W momencie, gdy nadwyżki wciąż rosną, a organizm nie radzi sobie z nadmiarem spożywanego tłuszczu, tworzą się płytki miażdżycowe, które odkładają się w ściankach naczyń krwionośnych, i ty samym  utrudniają przepływ krwi. Dlatego też  duża obecność cholesterolu frakcji LDL powoduje zwiększenie ryzyka  choroby niedokrwiennej serca.

Jak zwalczać cholesterol?

Bez wątpienia najważniejszy jest zdrowy styl życia i systematyczne kontrolowanie poziomu tej substancji we krwi. To niezwykle istotne, bowiem nieznacznie nawet przekroczenie bezpiecznej granicy, można szybko przywrócić go do normy. Najskuteczniejszym sposobem jest dieta na wysoki cholesterol i aktywność fizyczna. Czasami jednak  trzeba jeszcze przyjmować tabletki na cholesterol.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.