Skuteczna pielęgnacja skóry wrażliwej.

Ostatnimi czasy problem skóry wrażliwej dotyka coraz więcej osób. Nasila się on szczególnie latem, kiedy zażywając słonecznych kąpieli narażamy skórę  na podrażnienia i przesuszenie. Czy właściwa pielęgnacja skóry wrażliwej, odpowiednie kosmetyki pozwolą utrzymać skórę w dobrym stanie?

pielęgnacja skóry wrażliwej

Naukowcy twierdzą, że nadwrażliwość skóry zapisana jest w genach. Skupiając się na tych doniesieniach wnioskować możemy, że nie mamy zatem wpływu na to, w jakiej kondycji będzie nasza skóra. A jednak.

Środowisko, w którym żyjemy, nieodpowiednie zabiegi pielęgnacyjne, dieta, przyczyniają się do problemów z cerą wrażliwą, która charakteryzuje się nadmierną reakcją na tego rodzaju czynniki. Nadwrażliwość przyczynia się do powstawania stanów zapalnych skóry. Towarzyszą im łuszczenie się skóry, suchość, zaczerwienienie, oraz powszechnie znane uczucie ściągnięcia i pieczenia skóry.

Skóra, szczególnie wrażliwa, narażona na czynniki drażniące traci swe zdolności obronne powodując tym samym stany zapalne. Czynnikami drażniącymi może być twarda woda, klimatyzowane pomieszczenia, spożywana żywność, czy tryb życia. Nie ulega wątpliwości, że pijąc zbyt dużo mocnej kawy i alkoholu, czy paląc papierosy bezpośrednio przyczyniamy się do problemów z cerą.

Nie bez znaczenia na kondycję cery ma sen, a raczej jego brak, stres czy przemęczenie. Czynniki te sprawiają, że skóra nie jest w stanie stymulować odbudowy komórkowej, staje się cieńsza i słabsza. Stąd właśnie biorą się problemy dermatologiczne, w postaci zmian trądzikowych czy przedwczesne powstawanie zmarszczek.

Co zatem zrobić, by móc cieszyć się zdrowym, świeżym wyglądem cery? Zrezygnować z kawy, herbaty i alkoholu na rzecz wody mineralnej, bowiem odpowiednie nawodnienie skóry powoduje, że jest lepiej ona odżywiona, a niekorzystne działanie czynników zewnętrznych nie jest już dla niej zagrożeniem. Oczywiście nie wolno zapominać o dostarczaniu organizmowi odpowiedniej ilości witamin i minerałów, najlepiej naturalnych, w postaci owoców i warzyw.

W pielęgnacji skóry wrażliwej należy używać dobrych preparatów przeznaczonych specjalnie do skóry wrażliwej. W swoim składzie zawierają one składniki czynne niewywołujące reakcji alergicznych, oraz takie, które pomogą zwalczyć problemy skóry wrażliwej. Stosując kosmetyki do cery wrażliwej mamy pewność, że nie wywołają one niepożądanych skutków. Powszechne zastosowanie mają np. arnika o działaniu przeciwzapalnym, regenerująca alantoina czy wzmacniający retinol.

Kosmetyki dla skóry wrażliwej wzmacniają strukturę skóry, czynią ją bardziej odporną, koją podrażnienia i likwidują zaczerwienienia, przesuszenie i uczucie ściągniętej skóry.

Skóra wrażliwa wymaga w jej pielęgnacji systematyczności i konsekwencji. Musimy pamiętać, o tym, że narażając skórę wrażliwą na czynniki drażniące, problemy z nią nie znikną, a wręcz przeciwnie, będą się nasilały.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.