Kubeczek menstruacyjny to niewielkich rozmiarów silikonowy pojemnik, który aplikuje się do pochwy, podobnie jak w przypadku tamponu. Różnic między kubeczkiem a tamponem jest jednak wiele, począwszy od wyglądu, aż po specyfikę stosowania. Kubeczki menstruacyjne od pewnego czasu stały się bardzo popularne. Pozwalają nam zaoszczędzić i zadbać lepiej o naszą higienę. A ponieważ coraz mniej jest dla nas tematów tabu, chętniej mówimy głośno także o higienie i komforcie w czasie trwania miesiączki. Oto Wady i Zalety kubeczków menstruacyjnych.
Kubeczek menstruacyjny – zalety
Kubeczek menstruacyjny bez wątpienia ma jedną ogromną przewagę ponieważ jest wielokrotnego użytku. Jeden zakup kubeczka wystarcza na kilka lat stosowania. Wyobraź sobie, o ile przez ten czas mniej śmieci ze zużytych wkładek, podpasek i tamponów nie trafi na wysypiska? I ile pieniędzy przez długie lata można zaoszczędzić nie płacąc za inne środki higieniczne?
Dobrze dobrany nie powoduje dyskomfortu, dolegliwości, nie przecieka, jest niewidoczny i w pełni bezpieczny dla zdrowia. Ponieważ kubeczek zatrzymuje krew miesięczną wewnątrz ciała, bez styczności z powietrzem, bakterie we krwi się nie namnażają. Z tego powodu nie czuć też przykrego zapachu, jak to ma miejsce w przypadku wymiany tamponu po jego zużyciu. Do tego kubeczek zabezpiecza kobiety na około 12 godzin.
Kubeczek menstruacyjny – wady
Nie każdej kobiecie przypadają do gustu kubeczki menstruacyjne. Najtrudniejszy jest ten pierwszy raz, dlatego początkowo założenie kubeczka może sprawiać trochę trudności. Podobnie jak z pierwszym stosowaniem również bywają problem z wyciąganiem kubeczka ale szybko zorientujesz się jak najwygodniej dla Ciebie wyciągnąć kubeczek. Na pewno nie powinnaś być spięta ani zaciskać mięśni.
Ryzyko pobrudzenia się krwią z kubeczka jest dokładnie takie samo jak ryzyko pobrudzenia się tamponem. Należy po prostu zachować trochę ostrożności, a kubeczek opróżniać powoli, nie spiesząc się.Ponieważ w sklepie nie przymierzysz kubeczka menstruacyjnego, zawsze istnieje ryzyko źle dobranego rozmiaru. Zazwyczaj jednak kubeczki są na tyle uniwersalne, że rzadko zdarza się by całkowicie nie pasowały danej kobiecie (oczywiście w przypadku indywidualnych trudności np. wady budowy anatomicznej, warto skonsultować się z lekarzem ginekologiem).