Zaburzenia odżywiania.

Obecnie zaburzenia w odżywianiu stanowią istotny problem społeczny. Ciągle rośnie liczba pacjentów, których dotyka wspomniane zjawisko. Specjaliści stale pytają o przyczynę, jednak trudno znaleźć jednoznaczną odpowiedz. Faktem natomiast jest, iż ponad połowa dziewcząt i kobiet postrzega siebie jako otyłe. Osiągnięcie wymarzonej sylwetki najczęściej powoduje odrzucenie przez nie tradycyjnych oraz zdrowych norm żywieniowych. Wpływ na to ma wiele czynników wśród których ogromną rolę odgrywają media. Współczesny świat napiętnowany jest ideałem piękna, potęgując tym samym pragnienie bycia szczupłą, a co za tym idzie atrakcyjną i samoświadomą.

zaburzenia odżywiania

Odnotowuje się różne rodzaje zaburzeń odżywania się. Problemem może być już samo objadanie się. Nie stwierdzono jak dotąd, dlaczego dochodzi do okresów nadmiernego objadania się. Przyjmuje się, że oprócz poprzedzającego te okresy stosowania diety istnieje kilka innych sprzyjających temu czynników. Są nimi niepokój, zaburzenia relacji z innymi ludźmi, depresja czy nuda.

Jednak do najczęstszych chorób wynikających z zaburzeń w odżywianiu zalicza się anoreksję i bulimię. Anoreksja czyli jadłowstręt sprawia, że osoba na nią cierpiąca jest nadmiernie wrażliwa na punkcie tuszy lub chorobliwie boi się przytyć albo stracić kontrolę nad ilością przyjmowanych pokarmów. Lęk ten mobilizuje do stosowania często drastycznych metod prowadzących do utraty wagi ciała.

Bulimia z kolei charakteryzuje się okresowymi napadami żarłoczności z utratą kontroli nad ilością spożywanych pokarmów. Chorzy na bulimię, choć zdają sobie sprawę ze swojego zachowania przejadają się bardzo często, a następnie stosują sposoby kontrolowania wagi ciała, które są niebezpieczne dla zdrowia. Osoby te wstydzą się tego co je spotkało, towarzyszy im poczucie winy oraz strach przed dodatkowymi kilogramami. Anoreksja i bulimia są nazywane nie tylko chorobami ciała, ale i duszy.

Coraz częściej odnotowuje się zaburzenia odżywiania dzieci. Przyczyny tego stanu są różnorodne lecz do głównych zalicza się brak emocjonalnej bliskości z dzieckiem. Należy zwracać uwagę na potrzeby i uczucia tych najmłodszych. Wśród ekspertów zajmujących się problemami żywienia istnieją wciąż kontrowersje, czy otyłość należy także zaliczyć do zaburzeń odżywiania. Problem polega na tym, że osoby z prawidłową wagą ciała często odżywiają się niewłaściwie, czasem przybierając, czasem tracąc na wadze.

Leczenie zaburzeń odżywiania stanowi nie lada wyzwanie, ponieważ chorzy w wielu przypadkach nie zgadzają się na podjęcie terapii. Pierwszym przystankiem na drodze do leczenia zaburzeń odżywiania jest podjęcie decyzji odnośnie leczenia. Koniecznością jest skorzystanie z pomocy specjalisty, który nie tylko wybierze odpowiednią formę terapii, ale również udzieli odpowiednich wskazówek związanych z metabolizmem organizmu, ewentualnej eliminacji z organizmu toksyn i oczyszczania organizmu.

Niezwykle ważna jest reakcja otoczenia i najbliższych osób, aby uświadomić chorej osobie powagę sytuacji.

Najważniejszym krokiem jest uświadomienie bliskiemu rangi problemu i zachęcenie do podjęcia walki z chorobą. Spróbujmy ukierunkować cierpiącego na pozytywne działanie, które uzdrowi ciało i duszę….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.